• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Haber-Tekniker-1805708642985868/
  • https://www.twitter.com/habertekniker
Şevket GÖLÜK
yazarSevket@yandex.com
LİSANS TAMAMLAMA ÖNÜNDEKİ ENGELLER
27/06/2019

Anayasamızın üçüncü bölümünün 42.maddesinde eğitim ve öğrenim hakkındaki yazılı kanun maddesi “  Kimse eğitim ve öğrenin hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakları kanun ile düzenlenir.” şeklindedir.

Yukarıda yazmış olduğum kanun maddesine göre eğitim tüm vatandaşlarımızın doğal ve yasal hakkı olup ülke yöneticileri vatandaşça arz edilen, ülke geneli eğitim seviyesini yükseltecek ve kamuoyu yararına olacak olan eğitim şekline engeller getiremez aksine tüm kolaylıkları sağlar denmektedir.

Meslek Yüksek Okullar farklı türde eğitim programlarını bünyelerinde barındırabildikleri gibi belirli alanlarda da yoğunlaşabilmektedirler. Üniversiteler ve vakıf M.Y.O.’lar bünyesindeki 853 M.Y.O.’nun564’ünde teknik ve sosyal olmak üzere farklı eğitim programlarında eğitim verilirken, geriye kalan 289 M.Y.O.’da sağlık, turizm, sivil havacılık, adalet,maden, otomotiv, sanat ve ulaştırma gibi 23 farklı tematik alanı kapsayanprogramlarda eğitim verilmektedir.

YÖK -MYO Türleri ve Sayıları -2018 Şevket Gölük

2018 Yılında Meslek Yüksek Okullarında okuyan öğrenci sayısı 1.109.626 (%43.4), açık öğretim ve uzaktan öğretim programlarına kayıtlı ön lisans öğrenci sayısı 1.446.300 (%56.6) dür. Toplam MeslekYüksek Okulları öğrenci sayısı 2.555.926’dır.

Yukarıda yazmış olduğum öğrencisayılarına en az 5 milyon Meslek Yüksek Okulu mezunlarını da ilave eder isek ortaya 8 milyon gibi bir mezun sayısı çıkar ki bu rakam olağan üstü bir mezun sayısıdır. 

Ülkemizde milyonlarca Meslek Yüksek Okulumezunu yıllardır gerek kamu da gerek se özel sektörde eğitimlerini almışoldukları unvan ve meslek gruplarına göre çalışmakta olup ülke kalkınmasında ki yerlerini almışlardır.

19 Şubat 2002 tarihinde ve 24676 sayı ile resmi gazetede yayınlanan Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğinin 5.maddesine göre ; Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanların, bitirdikleri alanların devamı niteliğindeki lisans programlarına dikey geçiş yapmaları amacı ile lisans programlarında kontenjan ayrılır. Bu kontenjanlar, sınavsız olarak meslek yüksekokulları programlarına devam ederek mezun olan öğrencilerin yüzde onundan az olmaz hükmü konmuştur.  Bu konan hüküm mezun sayısına göre yeterli olmasa da maalesef ne ilk yayınlandığı ve DGS sınavının yapıldığı yıllarda ne de şimdi uygulanmamıştır.

2018 Yılı ÖSYM verilerine göre Meslek Yüksek Okullarında okuyan öğrenci sayısı 2.555.926’dır. İkinci sınıfta okuyup ta mezun olabilecek öğrenci sayısının bu sayının yarısı kadar olduğunu hesap eder isek yaklaşık 1.270.000 kişi mezun olacaktır. Yukarıda yazmış olduğum yönetmeliğe göre lisans tamamlama kontenjanının mezun olan öğrenci sayısının %10 undan az olamaz denilmektedir, buda yaklaşık 127.000 kişi demektir.  2018 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) verilerine göre de 94.000 kişiye (açıköğretim hariç) lisans tamamlama kontenjanı verilmiştir ki buda gösteriyor ki yönetmeliğe göre 33.000 eksik kontenjan tanınmıştır. Buraya kadar yaptığımız hesaplar ve verilen rakamlara evvelki yıllarda mezun olup ta sınava girerek lisans tamamlamak isteyenler dahil değildir ki bunlar da hesaplanarak dahil edilse DGS kontenjanı ile lisans tamamlamak isteyenler arasındaki rakam çok daha büyük olacaktır. 

Yazımın başında değindiğim üzere ülke insanlarının eğitim hakkının engellenmemesi doğrultusunda ve elbette belli kriterler getirilerek tüm Meslek Yüksek Okulu mezunlarının bir üst eğitimseviyesi olan lisans tamamlama talepleri kolaylaştırılmalı hatta yüksek lisans yapma isteklerinin de önü açılmalıdır.

Ülkemizde daha önceki yıllarda ülke gerçekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda Meslek Yüksek Okuluna bağlı olarak önlisans eğitimi veren tarım, sağlık ve ilahiyat bölümü mezunlarına lisans tamamlama hakları bazı kriterler (mezuniyet yılı, derecesi,…) konularak yasalarile verilmiştir. Bu haktan yararlanan önlisans mezunları lisanslarını tamamlayarak çalıştıkları sektörde ve kurumda daha verimli çalışmalar yapmış ayrıca hizmet seviyelerini yukarı çıkarmışlardır.

 
M.Y.O. mezunlarının lisans tamamlamada önlerindeki engelleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 
a. Lisans mezunlarının çalışma hayatında rekabete açık olmaması ve tedirgin olmaları,

b. Ülke yöneticilerinin eğitim konusunda vizyoner sahibi olmaması, eğitimli insanlarımızı dış ülkelere açılmasında öncülük yapmaması,

 
c. M.Y.O. mezunu insanlarımızıneğitimi sadece para kazanmak yada işe girmek için bir araç olarak görmesi,

 
d. Yüksek Öğretim Kurulunun üniversitelerimize bağlı olarak eğitim/öğrenim veren Fakültelere vermiş olduğu önemi Meslek Yüksek Okullarına vermemesi,

 
e. Lisans tamamlama şartlarından olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) uygulamasının başlarken ortaya koyduğu ve hedef edindiği seviyelere ulaşamaması,

Yukarıda sıraladığım ve altına daha bir çok sebepler yazabileceğimiz nedenlerde dolayı M.Y.O. mezunu olan insanlarımızın lisans tamamlama istekleri kırılmakta ve yüz binlerce almış olduğu meslek eğitimine küskün insanlarımız ortaya çıkmaktadır.

İlk etapta atılması gereken belki yeni mezunları kapsamasa da 2000 yılı öncesi M.Y.O. mezunu  olup eğitimi bir hayat felsefi olarak benimsemiş insanlarımızın lisans tamamlama da önleri açılmalıdır. Hatta üniversitelerde alacak oldukları eğitim masrafına da katkı sağlamaları sağlanarak üniversitelerimize bir ekonomik yük getirmemeleri sağlanabilir.

 

Şevket GÖLÜK

Yazar & Web Editörü & Tekniker & Enerji Uzmanı 

http://sevketgoluk.blogspot.com.tr

https://www.facebook.com/sevketgoluk

https://twitter.com/sevketgoluk

https://www.instagram.com/sevketgoluk

 

 

 2325 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜRETTİĞİMİZ ENERJİMİZ KADAR GÜÇLÜYÜZ - 24/09/2022
Enerji ihtiyacımızın yaklaşık %50’sini dışarıdan karşıladığımız resmi verilere göre de sabit olup, bu veriler bize enerji kullanımımızda dışarıya yüksek oranda bağlı olduğumuzu ortaya koymaktadır.
ANADOLU’DA YAKILAN TEKNİKER MEŞALESİ - 28/03/2022
Teknikerler olarak her ne olursa olsun bizler ülkemizi, bayrağımızı, vatanımızı seviyoruz. Bu sevgimizi ekonomimize, teknolojimize ve üretimimize yüksek oranda katkı sağlayarak göstermeye her daim hazırız.
PROJE YÖNETİMİ - 06/01/2022
Proje yönetimi yapılan işin mutlak başarı ile sonuçlanması için olmazsa olmaz bir yöntem şekli olup günümüz çağında önemi daha iyi anlaşılmaya başlamış ve önemi giderek te artmaktadır.
PANDEMİ SÜRECİNDE ÇALIŞANLARIN GÜVENLİĞİ - 07/07/2021
Pandemi dönemlerinde çok etkilenen kesimler çalışanlar olmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) istatistiklerine göre dünya geneli çalışan sayısı 3,3 milyar olup salgınlarda etkilenecek olan yüksek riskli işlerde 1.25 milyar insan çalışmaktadır.
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TEKNİKER İSTİHDAMI - 18/03/2021
Sektörde Mühendis, Teknik Öğretmen, Tekniker, Teknisyen ve Ustalar gibi unvanlı teknik insan gücü çalışmakta olup, sayısal orana bakıldığında birinci sırada vasıfsız işçiler ve ustalar çalışmakta iken ikinci sırada da Teknikerler çalışmaktadır.
DEPREM DEĞİL DENETİMSİZ BİNALAR ÖLDÜRÜR - 15/09/2020
Ülkemiz insanları ve ülke yönetiminde söz sahibi olan kurum/kuruluşlar deprem sonrası acil müdahaleleri, açılan yaralarımızı sarmayı öğrendi ama deprem öncesi yapılması gerekenleri öğrenemedi.
ÇALIŞMA HAYATINDA İŞ BULMA ÜMİDİMİZ YOK OLUYOR - 26/05/2020
İş bulmak ve çalışmak ilk olarak bireysel olarak insanların kendi yaşamlarını ve aile bireylerini yaşamlarını devam ettirebilmesi için tüm ülke insanlarımızın temel hedef ve ihtiyacıdır.
2019 YILININ GENEL ANALİZİ - 05/01/2020
Geriye dönüp baktığımızda günlerin, haftaları, haftaların ayları kovaladığı hızla geçip bir yıl yaşadığımızı da düşünsek aslında millet olarak zor bir yıl geçirdik.
ÜLKEMİZDE ve GÜNÜMÜZDE TEKNİKERLİK MÜCADELESİ - 12/01/2019
Ülke yönetimimizde söz sahibi olan siyasetçiler ve yöneticilerimiz ülkenin olmazsa olmazı, ekonominin, sanayinin, teknolojinin, üretimin olmazsa olmazları teknik eğitim alan Teknikerlere sahip çıkmaları artık zorunluluktur.
 Devamı
DUYURU PANOSU
Radar Elektronik - Ankara
Takvim
Hava Durumu