• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Haber-Tekniker-1805708642985868/
  • https://www.twitter.com/habertekniker
Musa Kıranlı
mkiranli@habertekniker.com
TEKNİKERLER DEĞER KAZANMAK İSTİYORUZ
12/01/2019

Ülkemizde 3 milyon teknik eğitim almış, ülkesi için milleti için çalışmak isteyen nitelikli potansiyel bulunmaktadır. Bizler aldığımız teknik eğitimin karşılığında yaptığımız işin sorumluluğuna imza atarak yaptığımız iş ile değer kazanmak istiyoruz´

İş sağlığı ve güvenliği konusu çalışma hayatının temel konularından birisi olup, Öncelikli amaç, insana yakışır çalışma ve yaşama şartlarını oluşturmaktır. Ülkemizin iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olduğu göz önüne alındığında, İş sağlığı ve güvenliğinin ne durumda olduğu ortadadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği meclisinin raporuna göre; İşçi ölümlerinde en çok (Bina İnşaatı) inşaat, tarım, taşımacılık ve maden sektöründe yaşanmaktadır.İnşaat sektöründe ya da ağır işlerde çalışanların çoğu gariban, işçi, köylü, çiftçi, dar gelirli ailelerin çocukları olup yeterli eğitim ve belgeye sahip olmayan, güvencesiz düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır. 2 yıl Üniversite Teknik eğitim alan Teknik Elemanlar “Teknikerler” işi mutfağında öğrenmekte olup, İş sağlığı ve güvenliği, her kazanın önlenebilir olduğu anlayışıyla yönetim becerisine sahip eğitimli nitelikli teknik bilgiye ve donanımız sahip kişilerdir. Tüm Meslek Yüksek Okulları Teknik Program mezunlarına “Teknikerlere” tehlike sınıflarına göre insan sağlığında iş kazaları önlenmesinde iş güvenliğinde mutlaka görev almalıdır ki İş yerleri mezarlık olmasın.

Nitelikli insan gücü nerede varsa o toplumun aşamayacağı, ulaşamayacağı hedef yoktur. Nitelikli insan kaynağı, kalkınma stratejilerinin en önemli faktörüdür.2 yıl Mesleki Eğitim alan Meslek Yüksekokullarından mezun olan gençler maalesef işsiz olup, çoğu aldıkları teknik eğitim dışında farklı iş kolunda çalışmakta, hatta işsizlikten psikolojik sorunlar yaşamakta, kötü alışkanlıklara yönelmektedir.

Teknikerler aldıkları teknik eğitim sonrasında bilgi ve becerilerini sanayiye üretime aktararak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamakta, yurdum insanının yaşam standardının yükselmesinde önemli hizmetler üreten, tüm engellemelere rağmen serbest piyasada, masa başında değil sahada görev yaparak, iş, istihdam yaratan, ülkesini, milletini, bayrağını seven ana babaların evlatlarıdır.Doğduğu memlekete ve birlikte yaşadığı topluma hizmet etmek medeni insan olmanın göstergesidir. Bizler doğduğumuz okuyup büyüdüğümüz memleketimize ve insanlarımıza borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Mevki makam istemiyoruz. Kimseye de el açmıyor dilenmiyoruz. Bizler her nerede olursa olsun bir şekilde karnımızı doyururuz. Bizler aldığımız teknik eğitimin karşılığında çalışmak üretmek istihdam yaratmak istiyoruz.6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanun´u adeta teknikerleri cezalandırmış, Kanun kapsamı dışında tutulmuştur. 6331 Sayılı Kanun teknikerlerin İş Güvenliği Uzmanı olmasını bir kenara bırakın Teknik Eleman olarak dahi görmek istememiştir. 6331 Sayılı Kanunda madde değişikliği yapılarak teknikerler yetkilendirilmelidir.

Eğer bir ülke; kalkınmak gelişmek istiyorsa, nitelikli eleman hizmetine talipse, kaliteli mal ve ürün kullanmak istiyorsa, teknolojinin iler seviyede olmasını istiyorsa, sağlıklı besinler tüketip, sağlıklı yaşamak istiyorsa, kısacası; modern bir ülkede insanca kaliteli yaşam istiyorsanız teknikerlerin yaşadığı sorunların çözümüne destek verilmelidir.Görüldüğü üzere Tekniker meselesi sadece teknikerlerin değil memleketin meselesidir. Unutmayalım ki, bir insanın vücudunun kalbi var ise, ülke sanayisinin kalbi olmazsa olmazı Meslek Yüksek Okullarıdır, burada yetişen “TEKNİKERLER” dir.Bugün ülkemizde 3 milyon teknik eğitim almış, ülkesi için milleti için çalışmak isteyen nitelikli potansiyel bulunmaktadır. Türkiye´nin yüksek öğrenimli teknik eleman potansiyelini harekete geçirmek inanıyoruz ki Ülkemizi daha yukarıya taşıyacaktır.Okurken Üniversiteli olup, mezuniyet sonrasında hiçe sayılan, başka mesleklere yöneltilen, almış olduğu teknik eğitimin devamı lisans tamamlamasına izin verilmeyen, teknik eleman tanımına alınmayan, hemen hemen her mesleğin bir mesleki odası var iken Teknikerler Odalar Birliğinin kurulmasına izin verilmeyen teknikerlerin yaşadığı acı gerçeği herkes bilmelidir. Sözde değer değil gerçekte uygulamada sahada çalışarak, yaptığımız işin sorumluluğuna imza atarak yaptığımız iş ile değer kazanmak istiyoruz.

 

Musa KIRANLI 

Tekniker

 

 

 

 1116 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DUYURU PANOSU
Radar Elektronik - Ankara
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
TİMBİR & BHA
Kurumumuz, TİMBİR üyesi ve BHA Abonesidir