• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Haber-Tekniker-1805708642985868/
  • https://www.twitter.com/habertekniker

Mezun sayısı 90 binin üzerinde olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü mezunları yıllardır atama bekliyor. Taşeron Sistemini İstemiyor ve yüksek sayıda atama bekliyorlar.

Mezun sayısı 90 binin üzerinde olan Meslek Yüksek Okulu (MYO) Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü mezunları yıllardır atama bekliyor.
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü, Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, HaberTekniker
T.C. Sağlık Bakanlığı’na seslerini duyurmaya çalışan laborantlar, bakanlığın 85 binlik sağlıkçı atamasında kendilerine yalnızca 860 kadro verileceğini açıklamasına tepki gösterdi.

Mezunlar "KPSS'den yüksek puanlar alıyoruz ancak kadro açılmadığı için yıllardır atama bekliyoruz. Açılan şehir hastaneleri cihaz elemanlarıyla dolduruluyor. Taşeron çalıştırma yüzünden atanamıyoruz. Adil alımlar istiyoruz" dedi. 

TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKERLERİ MESLEK TANIMI YAPILMALIDIR

Klinik biyokimya, patoloji, mikrobiyoloji ve genetik laboratuvarlarında çok çeşitli analizler yapan, genel olarak hastanelerde çalışan laboratuvar teknikerleri, her yıl 10 bine yakın mezun veriyor. Atanamama riskine karşın her yıl Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü için üniversitelerin açtığı kontenjanlar doluyor.

Mezunlar mesleki hayatlarında yaşadıklarını anlattılar;

Sevgi Çetinkaya (2015 mezunu): KPSS’den 84.34 puan aldım. Şu an çalışmıyorum. Meslek tanımınızın netleştirilmesini istiyoruz. Okul hayatımızda ve staj dönemimizde bu konuda gerekli deneyime sahip olmamıza rağmen kan alma birimlerinde bizler çalıştırılmıyoruz bu da meslek alanımızın daralmasına ve atama sayılarımızın azalmasına sebep olmaktadır.

İsmail Akgül (2020 mezunu): KPSS'den 84.147 puanla atama bekliyorum. Atama sayılarımız az olduğu için branşım dışında farklı bakanlıkların alımlarını da başvuru yapıyorum. Atamamın önündeki engel laboratuvarda hastane içinde farklı branşların çalıştırılmasıdır. Talebim laboratuar, laborantlara bırakılmadır.

Tıbbi Laboratuvar Platformu Yöneticisi Zilan Kızıldemir ise 4 yıl önce mezun olduğunu ve atama beklediğini söyledi. Kızıldemir, şunları kaydetti: "Atamamın önündeki en büyük engel olarak şehir hastaneleri başta olmak üzere bir çok hastanede cihaz bakımı ve onarımı ile ilgili görevlendirilmek üzere gönderilen cihaz elemanlarının tıbbi laborantlar görevini yapmasıdır. Laboratuvar yüksek konsantrasyon gerektiren, her hatanın doktorlarımıza yanlış teşhis yapmasını sağlayan özel bir birimdir. Talebimiz laboratuvarda eğitimi almış önlisans mezunu tıbbi laborantlarin görevlendirilmesi ve cihaz elemanı sadece cihaz bakımıyla ilgilenmesidir."

171 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DUYURU PANOSU
Radar Elektronik - Ankara
Takvim
Hava Durumu