• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Haber-Tekniker-1805708642985868/
  • https://www.twitter.com/habertekniker

Akdeniz Teknikerler Federasyonu Başkanı Mansur Güneş, Teknikerler Meslek Odalarını İstiyor.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yaşamakta olduğumuz ülkemizin ve ekonominin temel unsurları arasında gösterilen emek ve sermaye kavramının temel dinamiklerinden bir tanesi de Tekniker meslek mensupları, meslek odası kurma çağrılarını bir kez daha yineledi.
Akdeniz Teknikerler Federasyonu Başkanı Mansur Güneş, HaberTekniker
Mersin, Maraş, Adana, Antalya ve Osmaniye’de örgütlü Akdeniz Teknikerler Federasyonu Başkanı Mansur Güneş, 5 Nisan Teknikerler Gününü kutlayarak, Tekniker Odaları kurulumu sağlanıncaya kadar mücadeleye kararlı olduklarını söyledi.

"ÜLKEMİZDEKİ 5 MİLYON MEZUN TEKNİKER 50 YILDIR GÖRÜNMÜYOR"

“Siyasilerin basiretsizliği ve yürüttükleri magazinel politikalarla, teknikerlerin sorunları her geçen gün büyüyor ve haklarımız bir bir ellerimizden alınıyor. 5 milyon Teknikeri, 50 yıldır gözleri olmasına rağmen görmeyen, kulakları olmasına rağmen duymayan yöneticileri, Yüce Allah’a şikayet ediyoruz” diyen Güneş, “Ülkemizde 623 Meslek Yüksekokulunda 815 bin civarında öğrenci öğrenim görüyor: Bunlardan yaklaşık olarak 185 bin aday meslektaşımız haziran ayında diplomalarını alarak aramıza katılacak.

"ÇIRAKLARA VERİLEN DEĞERİN %1’İ ÜNİVERSİTE MEZUNU TEKNİKERLERE VERİLMİYOR"

Ancak 5 milyon meslektaşımızın tamamına (%90 ) yakını, yasal yetersizlikler ve engeller nedeni ile mesleklerinden çok farklı alanlarda çalışarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Ülkemizde çıraklara verilen değerin maalesef %1’i üniversite mezunu teknikerlere verilmiyor. Siyasilerden, otoriteden sorunlarımızın çözümlenmesini oturduğumuz yerden beklemek iyimserlik olur. Teknikerlerin sorunlarını çözmek yine teknikerlere düşüyor. Bu konuda meslektaşlarımızın Teknikerler Dernekleri’ne üye olması ve meydanlarda gövde gösterisi yapması gerekiyor. TBMM’de, yerel yönetimlerde temsil edilmesi gerekiyor.

"GELİŞİ GÜZEL MESLEK YÜKSEK OKULU AÇMAK; MADDİ MANEVİ SÖMÜRÜDÜR"

1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı yasanın gereğini (görev-yetki-sorumluluklar) yerine getirmeyen idarenin, üniversite mezunu olmasına rağmen, bir çırak kadar değeri olmayan teknikerin durumu ortada iken, gelişi güzel meslek yüksek okulu açmanın, bu okullarda son derece değerli bilim insanlarını istihdam etmenin, bu okullara para akıtmanın, bu okullarda günümüz itibariyle 815 bin öğrenci okutmanın, tek bir ifadesi olabilir, bu ifadenin adı ‘maddi manevi sömürü’dür” dedi.

"GÖREV, YETKİ ve ÜNVAN TEPKİSİ"

Yaşanılan doğal afetler, felaketler, olumsuzluklar, teknolojik kaynaklı hatalar ve sıkıntıların da yöneticilere ders vermemesinden şikayet eden Mansur Güneş, “Çalışma hayatında; iş güvenliği dersi okutulup, iş güvenliğinden diskalifiye edilirse, elektrik teknikerliği okutulup, 20 daireli, hatta 10 daireli yapının projesine imza atması yasaklanırsa, inşaat teknikerliği okutulup, inşaat şantiye şefliğinde asansörlü yapılarda, merkezi ısıtmalı yapılarda kısıtlamaya tabii tutulursa, gıda güvenliğinden uzak tutulursa, arıcılık eğitimi verilip, bal üretimi engellenirse, ekmekçilik okutulup, ekmek yapması, fırın açması engellenirse, harita ve kadastro eğitimi verilip, mesleğini icra etmesi engellenirse, makine eğitimi alıp, lpg dönüşümüne imzası çok görülürse, su ürünleri teknikeri olarak yetiştirilip, balıkçılıkta istihdamı engellenirse, diş teknikerliği okutulup, diş tedavisi yapmasına izin verilmezse, çevre teknikeri olarak yetiştirilip, çevre koruma yönetmeliğinin dışında tutulursa, diyaliz teknikerliği okutulup, buna rağmen bu görev hemşirelere verilirse, eczane teknikerliği unvanı verilip, eczane açmasına izin verilmezse, gıda teknikerliği okutulup, gıda ile hiçbir yetki verilmezse, kimya teknikerliği okutulup, kimya laboratuarlarında istihdam edilmezse, laboratuar teknikerliği okuyup, laboratuar açmasına izin verilmiyorsa, restorasyon teknikerliği okutulup ta, restorasyon işlerine girmesi engelleniyorsa, doğalgaz teknikerliği okutulup ta, doğalgaz konusunda iş yeri açamıyorsa, veteriner sağlık teknikerliği diploması verilip, sağlık kabini açmasına izin verilmezse, tarım teknikerliği diploması verilip, çiftçilere tarımsal danışmanlık eğitimi vermesi yasaklanırsa, bu ülke de tekniker yetiştirmenin amac, hedefi, gerekçeleri ne olabilir?

"AİLELER VE GENÇLER  KANDIRILIYOR, KAYNAKLAR İSRAF EDİLİYOR"

Tek cümle ile Teknikerleri, ailelerini kandırmak, ülke kaynaklarını maddi ve manevi yönden israf etmekten başka bir şey olamaz. özel sektörün de, kamu sektörünün de nitelikli teknik eleman bulamıyoruz naraları, palavradan başka bir anlam ifade etmemektedir.

Meslektaşlarımız ‘Teknikerler Günü’nü bu yılda buruk biçimde idrak ediyorlar. Toplumun tüm kesimlerine sesleniyoruz. Teknikerlere karşı yapılan bu haksızlıklar bir gün sizinde kapınızı çalabilir. Nitelikli eleman hizmetine talipseniz, kaliteli mal ve ürün kullanmak isterseniz, teknolojimizin ileri düzeyde olmasını isterseniz, sağlıklı besinleri tüketip, sağlıklı yaşamak isterseniz, kısacası; kaliteli yaşam isterseniz, teknikerlerin sorunlarına çözüm üretiniz.

Mücadelemiz ‘Tekniker Meslek Odaları’ kuruluncaya değin artarak devam edecek. Bu vesile ile bütün Teknikerlerin 5 Nisan Teknikerler Gününü kutluyorum” diye konuştu.


155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DUYURU PANOSU
Radar Elektronik - Ankara
Takvim
Hava Durumu